Oblastná speleologická skupina Ružomberok
PREBERACÍ PROTOKOL

Meranie GPS

Nadmorská výška ústia studne: 483 m.n.m.
Hladina spodnej vody (Váh/Revúca): 474.5 m.n.m.
Severná dĺžka: 49° 04´ 860´´
Východná dĺžka: 19° 18´ 522´´

13. 8. 2002

Lokalita: Kaštieľ sv. Žofie v Ružomberku
Poloha lokality: Križovatka pri ŽSR v Ružomberku
Pracovisko: studňa na nádvorí kaštieľa Žofia
Pracovná doba: 8:00 - 20:00 hod.
Počasie počas akcie: zamračené s dažďom

Na základe objednávky Liptovského múzea sme začali výkopové práce v Kaštieli Žofia. Na začiatok sme obstarali potrebnú výstroj a začali sme kopať studňu v hĺbke 2.5 m. Spočiatku bol na povrchu nasypaný odpad (zdochliny, vrecia, drevá, sklo...).

Tento odpad sme postupne vyčistili a dostali sme sa na mäkký piesočný sediment premiešaný s okruhliakmi. V hĺbke 3,5 metra sme narazili na pec (tzv. Klubovka). Ďalej sme pokračovali v ťažení sedimentu a narazili sme na ďalšie dve pece hore uvedeného typu a hromadu plechovíc od farby. Ďalej to boli rôzny železný šrot, elektroinštalačný materiál,... Jedná sa pravdepodobne o vrstvu nanesenú v 50. rokoch 20. storočia. V priebehu práce sme uskutočnili v hĺbke 5 m skúšku na prítomnosť CO, ktorá bola negatívna. Celkovo sme vykopali za dnešný deň 2,5 m. Studňa naďalej pokračuje v profile 1,5 m a je obložená kamenným materiálom.

Celkovo sme vyniesli 375 vedier materiálu, ktorý sme transportovali pred kaštieľ vo fúrikoch (112 transportov).

Prácu sme ukončili po 20:00 a v práci pokračujeme zajtra...

14. 8. 2002

Lokalita: Kaštieľ sv. Žofie v Ružomberku
Poloha lokality: Križovatka pri ŽSR v Ružomberku
Pracovisko: studňa na nádvorí kaštieľa Žofia
Pracovná doba: 8:00 - 19:00 hod.
Počasie počas akcie: zamračené s dažďom

Tak ako včera aj dnes sme začali kopať na nádvorí kaštieľa Žofia. Pokračovali sme v hĺbke 5,0 m. Ďalej nasledoval sediment a okruhliaky, ktoré boli popreplietané železným šrotom novodobého charakteru. V hĺbke 6,0 sme narazili na tehly, ktoré sme vytiahli v plnom profile a dosiahli sme hĺbku 7,3 m. Na dne sme vytiahli ešte niekoľko betónových blokov a prácu sme pre dnešok ukončili. Studňa sa doteraz javí akoby bola zasypaná v priebehu 50. až 60. rokov vzhľadom na nájdené artefakty. V hĺbke 6 m sme narazili na tehlami zamurovaný otvor (30x20 cm). Pravdepodobne tento otvor slúžil ako trativod pre daždivú vodu. To overí až ďalšie vonkajšie sondovanie.

Počas akcie sme vytiahli 424 vedier materiálu. Ten sme priebežne prezerali.

Na záver sme

zamerali pozíciu studne pomocou satelitného navigačného systému (GPS).

18. 8. 2002

Lokalita: Kaštieľ Žofia v Ružomberku
Poloha lokality: Križovatka pri ŽSR v Ružomberku
Pracovisko: studňa na nádvorí kaštieľa Žofia
Pracovná doba: 8:00 - 16:00 hod.
Počasie počas akcie: jasno až polojasno.

Dnes sme začínali prácu v hĺbke 7,3 m. Podľa plánu sme dnes mali vykopať v priemere asi 2 metre a dostať sa na úroveň 9 m. Po zostupe sme zmerali úroveň CO, test bol však negatívny. S počiatku sme vyhadzovali betónové bloky a neskôr už iba štrkové sedimenty, miestami aj hrubší materiál. Práca išla dosť dobre, a tak sme si po dosiahnutí hĺbky 8,3 m dali prestávku. Po prepočtoch sme mali vykopať ešte cca 0,5 m, čo malo predstavovať hladinu spodnej vody.

Po prestávke okolo 12:50 zakopol Marek čakanom do jemného materiálu a objavila sa voda!

V tejto vrstve sme našli niekoľko črepových pozostatkov, ktoré sme triedili a studňu sme zahĺbili na úroveň 9 m (z toho 0,5 m je pod hladinou vody) čo predstavuje pôvodné dno. Na dne sa nachádza kompaktná platňa, ktorá je sklopená pod uhlom 35°. Uvedená platňa pravdepodobne zabraňovala zakaleniu vodnej hladiny v studni.

Za celý deň sa vynieslo približne 300 vedier materiálu.

Na záver sme pracovisko zabezpečili a dostatočne označili.

Zhrnutie

Celkovo sme so studne transportovali viac ako 22 ton štrkového, kamenistého a odpadového materiálu, čo predstavovalo cca 1100 vedier materiálu pred kaštieľ Žofia, kde sa priebežne preberal.

Vzhľadom na historickú hodnotu tohoto diela je potrebné (S prihliadnutím na rekonštrukciu kaštieľa) zasadiť sa o uchovanie studne pre budúcnosť. Aj, keď sa v studni nenašli významnejšie historické pozostatky je to nenahraditeľné historicko technické dielo, ktoré treba uchovať pre budúce generácie.

V Ružomberku dňa 28. 8. 2002

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Oznamy

Vitajte na novej stránke OSS Ružomberok. Stránku sme pre Vás aktualizovali, aby bolo jej prezeranie príjemnejšie aj na mobilných zariadeniach.

Partneri

Radi by sme sa poďakovali partnerom nášho klubu, ktorý ho podporujú a aj vďaka nim môžeme rozvíjať jaskyniarsku činnosť v oblasti Ružomberka.

Prečítajte si viac...

Pripojte sa k nám na Facebooku

Štatistiky

Kontaktujte nás

Ak sa Vám páči to čo robíme a radi by ste sa dozvedeli viac, pridali sa k nám pri poznávaní podzemných svetov, prípadne by Vás zájímalo čosi iné, budeme radi, keď nás kedykoľvek kontaktujete!

Kontaktné informácie

© 2001-2021, OSS Ružomberok, webdesign INTELI.SK