Články

mar
2020

Výskum jaskýň na Salatíne v Nízkych Tatrách

Výskum jaskýň na Salatíne v Nízkych Tatrách

Keď sa zdá, že v mori hôr Slovenska už naozaj nie je čo objavovať a všetky „podstatné“ jaskyne v Nízkych Tatrách boli objavené, oplatí sa zobrať mapu a ešte raz sa dobre pozrieť, či boli vyčerpané naozaj všetky možnosti. Presne takto sme si všimli masívny vrchol Salatína.

Salatín sa nachádza v západnej časti Nízkych Tatier a tvorí veľké spádové územie, ktoré má už na prvý pohľad speleologický potenciál Krakovej hole, Ohniťa, Kozích chrbtov a Veľkého boku. Preto neušiel našej pozornosti a neustále sme sa sem vracali skúmať niečo nové a neznáme. Na hrebeni Malého Salatína sa nachádzajú krasové útvary a jaskyne. Vrchol je pokrytý kosodrevinou, smerom na východ a západ spadajú strmé lavinózne svahy. V okolitých dolinách žije množstvo zveri - medvede, diviaky, vlky. Salatín stojí osamotený a oddelený dolinou od hlavného hrebeňa Nízkych Tatier. Práve táto poloha, výška cez 1600m v sebe skrýva netušené možnosti.

Čítať ďalej...

mar
2020

Objav podzemného jazera v Liskovskej jaskyni

Objav podzemného jazera v Liskovskej jaskyni

Liskovská jaskyňa sa nachádza v Liptovskej kotline neďaleko Ružomberka. Svojim zďaleka viditeľným portálom lákala ľudí od pradávna. Jedná sa o jedinečnú jaskyňu na Liptove, ktorá má zvláštnu štruktúru, jej systém priebehu známych a ešte neobjavených chodieb sa tak ľahko nedá pochopiť podľa učebníc doterajších krasologických teórií. Jaskyňa tu stála dávno pred tým, ako sa začal topiť ľadovec v Demänovskej doline a vytvárať aspoň malé priechodné chodby. Dnes je Liskovská jaskyňa už iba fragment nepochybne rozsiahlejšieho systému v údolnej časti Liptovskej kotliny. Dlho patrila dĺžkovo do prvej desiatky jaskýň v SR, ale nemôžeme s takouto metodikou radiť ku žiadnej inej. Je skrátka úplne iná, ako všetky ostatné. Je výnimočná a to si zaslúži jej prieskumnú pozornosť...

Čítať ďalej...

júl
2010

JASKYNIAR 2007 - REGIONALNY SPRAVODAJ ZILINSKEHO KRAJA

Oficialne vysla a bola vytlacena nova rocenka JASKYNIAR 2007 - REGIONALNY SPRAVODAJ ZILINSKEHO KRAJA. Kazdy jaskyniar dostane jeden vytlacok zadarmo. Nahlad JASKYNIARA 2007 mozete najst.

[vo formate na on-line čítanie tu:...]

[vo formate PDF (11 MB) tu:...]

júl
2010

Archeologický prieskum kaštieľa Žofia

Na základe objednávky Liptovského múzea sme začali výkopové práce v Kaštieli Žofia. Na začiatok sme obstarali potrebnú výstroj a začali sme kopať studňu v hĺbke 2.5 m. Spočiatku bol na povrchu nasypaný odpad (zdochliny, vrecia, drevá, sklo...).

Čítať ďalej...

júl
2010

Stratená cesta na Sidorovo

Sidorovo (1099 m.n.m.) je masív nachádzajúci sa vo Veľkej Fatre nad Ružomberkom. Je vytvorený vápencom a dolomitmi. Je najvyšším vrcholom hrebeňa Veľkej skaly, nachádzajúci sa na jej južnom konci. Charakteristickým znakom Sidorova sú viditeľné známky erózie v podobe mohutných skalných stien a odkryvov, ktoré najlepšie vidieť na južnej strane. Miroslav Jurečka a Marián Hrnčiar našli pri potulkách v týchto svahoch zabudnutú cestu.

Čítať ďalej...

Oznamy

Vitajte na novej stránke OSS Ružomberok. Stránku sme pre Vás aktualizovali, aby bolo jej prezeranie príjemnejšie aj na mobilných zariadeniach.

Partneri

Radi by sme sa poďakovali partnerom nášho klubu, ktorý ho podporujú a aj vďaka nim môžeme rozvíjať jaskyniarsku činnosť v oblasti Ružomberka.

Prečítajte si viac...

Pripojte sa k nám na Facebooku

Štatistiky

Kontaktujte nás

Ak sa Vám páči to čo robíme a radi by ste sa dozvedeli viac, pridali sa k nám pri poznávaní podzemných svetov, prípadne by Vás zájímalo čosi iné, budeme radi, keď nás kedykoľvek kontaktujete!

Kontaktné informácie

© 2001-2021, OSS Ružomberok, webdesign INTELI.SK