Skupina venovala pozornosť v uplynulom roku dokumentácii krasových javov, v rámci ktorej boli zdokumentované všetky doteraz známe jaskyne v južnej časti Chočských vrchov a ku skupine priliehajúcej časti vo Veľkej Fatre. K registrácii v MSK odovzdali evidenčné lístky týchto krasových javov: Kavčia jaskyňa, jaskyňa nad Martinčekom, jaskyňa nad Likavkou, Stankovianska jaskyňa, jaskyňa vo Veľkej skale, Sintrová jaskyňa v Prosieckej doline, Závrty v sedle na Vrch, Závrty na Bukovine, jaskyne v lome na Bielom Potoku, Veľká priepasť, Puklinová priepasť, Salamandria priepasť na Meškove, jaskyne Vlčia skala č.1,2,3, jaskyne nad Patočinami č. 1,2,3, jaskyne nad Žlabinách č.2-5, a jaskyne v skalách Havránkach č.1-7. V Liskovskej jaskyni zmapovali Zanvitove chodby, objavili Jazernú chodbu a venovali sa mikroklimatickým pozorovaniam. V Prosieckej doline pokračovali v prieskumných prácach v jaskyni O-3.

V Červených vrchoch uskutočnili dve viacdňové akcie, zamerané hlavne na prieskum Snežnej priepasti. Pre vysoký stav snehu sa pokus nemohol uskutočniť. Objavili však v tejto časti priepasť na Rozpadlom grúni, zatiaľ hlbokú 10 m, ale s nádejným pokračovaním a uskutočnili sondážne práce aj v Suchej diere.

V rámci overovacích skúšok svojpomocne zhotovenej kladky, zostúpili na dno priepasti na Ohništi v Nízkych Tatrách. Zostup opakovali aj pri skúške nového vrátku na mechanický pohon, ktorý skonštruovala oblastná skupina č.14 Zvolen. V spolupráci s jaskyniarmi s Bratislavy uskutočnili aj zostup do priepasti v Kozej jaskyni na Kozích chrbtoch. Ďalšie zostupy realizovali do Bystrianskeho závrtu a do Pustej priepasti v Demänovskej doline.

S počtom akcií sa v uplynulom roku zaradila sa táto skupina medzi najaktívnejšie...

Zdenko Hochmuth
predseda Oblastnej skupiny Ružomberok

Zdroj: archív OSS Ružomberok

Oznamy

Vitajte na novej stránke OSS Ružomberok. Stránku sme pre Vás aktualizovali, aby bolo jej prezeranie príjemnejšie aj na mobilných zariadeniach.

Partneri

Radi by sme sa poďakovali partnerom nášho klubu, ktorý ho podporujú a aj vďaka nim môžeme rozvíjať jaskyniarsku činnosť v oblasti Ružomberka.

Prečítajte si viac...

Pripojte sa k nám na Facebooku

Štatistiky

Kontaktujte nás

Ak sa Vám páči to čo robíme a radi by ste sa dozvedeli viac, pridali sa k nám pri poznávaní podzemných svetov, prípadne by Vás zájímalo čosi iné, budeme radi, keď nás kedykoľvek kontaktujete!

Kontaktné informácie

© 2001-2021, OSS Ružomberok, webdesign INTELI.SK