V priebehu roka uskutočnili 31 spoločných akcií. Hlavná pozornosť sa venovala prieskumu a dokumentácii zatiaľ neznámych krasových javov v pohoriach obkolesujúcich Liptovskú kotlinu. Zamerali sa na novoobjavené lokality v hrebeňovej časti Veľkej Fatry, oblasť Kýšky - Biela Skala. V uzávere Zelenej doliny objavili niekoľko menších jaskýň charakteru previsov a jednu riečnu jaskynku. V pokročilom štádiu je prieskum jaskýň Bielej Skaly, kde zatiaľ zamerali 11 jaskýň, z toho 3 priepastného charakteru. Najväčšia s nich Morňa má zatiaľ hĺbku 70.7 m a dĺžku 200 m.

V auguste sa zúčastnili akcie v Červených vrchoch. V oblasti Chočských vrchov navštívili Liskovskú jaskyňu, kde v zime zameriavali prízemie jaskyne. V oblasti Nízkych Tatier sústredili pozornosť na Ludrovskú dolinu. Kde zamerali jaskyne Vodopádovú, Dvojitú, Priepastnú, Zrútenú a v Lupčianskej doline jaskyňu v Balnom. Členovia skupiny sa zúčastnili aj spoločných akcií a exkurzií. Bola to akcia Ohnište, zostup do priepasti Zvonivá diera ako aj dve zahraničné expedície. V spolupráci so skupinou Zvolen uskutočnili výpravu do poľskej časti Západných Tatier, kde navštívili niekoľko jaskýň a uskutočnili zostup do 225 m hlbokej priepasti Wielka Litworowa. Členovia skupiny zostúpili do priepasti Vecsembükki zsomboly v Maďarsku, ktorá je hlboká 290 m. Na tomto zostupe bola použitá nová technika - zostup zlanovaním pomocou brzdy a výstup po lane pomocou samosvorných čeľustí. Na jaskyniarskom mítingu v Bystrej vystúpili členovia skupiny s referátmi o zostupoch a ukážkami techniky používanej v jaskyniach a vyvinutých oblastnou skupinou.

Zdenko Hochmuth
predseda Oblastnej skupiny Ružomberok

Zdroj: archív OSS Ružomberok

Oznamy

Vitajte na novej stránke OSS Ružomberok. Stránku sme pre Vás aktualizovali, aby bolo jej prezeranie príjemnejšie aj na mobilných zariadeniach.

Partneri

Radi by sme sa poďakovali partnerom nášho klubu, ktorý ho podporujú a aj vďaka nim môžeme rozvíjať jaskyniarsku činnosť v oblasti Ružomberka.

Prečítajte si viac...

Pripojte sa k nám na Facebooku

Štatistiky

Kontaktujte nás

Ak sa Vám páči to čo robíme a radi by ste sa dozvedeli viac, pridali sa k nám pri poznávaní podzemných svetov, prípadne by Vás zájímalo čosi iné, budeme radi, keď nás kedykoľvek kontaktujete!

Kontaktné informácie

© 2001-2021, OSS Ružomberok, webdesign INTELI.SK