Štvrtý sifón Občasnej vyvieračky v Červených vrchoch zastavil jej ďalší prieskum. Preto sa po dohode s potápačmi z Trenčína uskutočnili dve náročné akcie. Ich výsledkom je sólo prienik potápačom J. Kucharovičom, ktorý bez vyplávania na hladinu preplával a orientačne zameral 165 m vodou zatopených priestorov. V rovnakom území sondovali jaskyniari v závrtoch KR 11 - 13, ktoré sa nachádzajú pod vrcholom Kresanice. V závrte KR - 11 sa podarilo preniknúť do hĺbky 30 m s dĺžkou chodieb 50 m. Rovnako nádejný je aj objav pokračovania jaskynných priestorov v priepasti Vyšná Kresanica. Realizovala sa ďalšia dokumentácia jaskýň v oblasti Červených vrchov, kde v súčasnosti registrujeme 51 jaskýň s celkovou dĺžkou 1521 m. Niekoľko akcií bolo venované prieskumu a dokumentácii 2 jaskýň v oblasti hradu Liptov v Chočských vrchoch. Členovia skupiny sa podieľali na vývoji a testovaní lezeckých pomôcok a osvetlenia, publikovali výsledky v periodikách MSK.

Zdenko Hochmuth
predseda Oblastnej skupiny Ružomberok

Zdroj: archív OSS Ružomberok

Oznamy

Vitajte na novej stránke OSS Ružomberok. Stránku sme pre Vás aktualizovali, aby bolo jej prezeranie príjemnejšie aj na mobilných zariadeniach.

Partneri

Radi by sme sa poďakovali partnerom nášho klubu, ktorý ho podporujú a aj vďaka nim môžeme rozvíjať jaskyniarsku činnosť v oblasti Ružomberka.

Prečítajte si viac...

Pripojte sa k nám na Facebooku

Štatistiky

Kontaktujte nás

Ak sa Vám páči to čo robíme a radi by ste sa dozvedeli viac, pridali sa k nám pri poznávaní podzemných svetov, prípadne by Vás zájímalo čosi iné, budeme radi, keď nás kedykoľvek kontaktujete!

Kontaktné informácie

© 2001-2021, OSS Ružomberok, webdesign INTELI.SK