Predseda skupiny: Zdenko Hochmuth

  1. Správa o činnosti OS Ružomberok pri SSS za rok 1987.
  2. Správa o činnosti v centre (D.Mydlo, J.Veteška, L.Tvorek) za rok 1987.

1. Správa o činnosti OS Ružomberok pri SSS za rok 1987.

V roku 1987 sa činnosť skupiny vyvíjala cestou, ktorá sa prejavila už v roku 1986. Došlo k určitému poklesu aktivít, ktoré je vyjadrené počtom odpracovaných dní x počet členov dosiahol čísla 131 (oproti 183 vlani), čo je čiastočne spôsobené študijnými problémami najaktívnejších členov, ale tiež tým, že organizujeme akcie omnoho efektívnejšie ako v minulosti. S veľkým podielom prác mimo terén, ktorý kontinuálny ukazovateľ neukazuje.

Aktivita organizovaná vedením skupiny sa výlučne realizuje s členov pôsobiacich na východnom Slovensku. Jadro prác tvorí speleopotápacká činnosť na ňu nadväzujúca a len vo volnom čase, keď z hydrologických dôvodov sa potápať nedá, sa realizovali klasické akcie.

Veľa členov nevykázalo činnosť. Táto činnosť sa dá len veľmi ťažko evidovať excentricky položeného centra. (Ružomberok).

Prieskumné práce:

  1. Na prelome roka pokračovala v spolupráci s inými OS. Akcia v Demänovskej doline na spájaní J.Mieru a J.Slobody (Vytvorenie Demänovského jaskynného systému). Na spájaní sa aktívne zúčastňovali Hochmuth, Koľbik a Očaik. Akcia bola úspešne zakončená.
  2. V Demänovskej doline , v zóne objavného ponoru bol na základe predchádzajúceho potápačského prieskumu bol uskutočnený objav cca 250 m chodieb. V spolupráci OS Demänovská dolina sme sa podieľali i na prácach na Kosienkach.
  3. V oblasti Červených vrchov sme uskutočnili iba jednu akciu, ktorá však priniesla čiastkové postupy v Medvedej jaskyni a v Lyžicovom závrte.
  4. Ako po minulé roky sme pracovali v Jelenej priepasti na Ohništi, kde sme vykonali 3 pracovné akcie. Doposiaľ bez prieniku do voľných priestorov.

Zdenko Hochmuth
predseda OS Ružomberok

2. Správa o činnosti v centre (D.Mydlo, J.Veteška, L.Tvorek) za rok 1987.

V roku 1987 boli prevádzané práce, spojené s prieskumom jaskýň na Mníchu, Liskovskej jaskyni a v Jánskej doline.

V priestoroch bývalého kameňolomu bol v júni 1986 objavený otvor na šikmej geologickej poruche. V roku 1987 pokračovali práce v uvoľňovaní vstupu do jaskynného otvoru. Práce sa orientovali aj na ostatné jaskyne v tomto vápencovom lome.

V Liskovskej jaskyni bola vykopaná sonda s cieľom preraziť sa na pôvodné dno v hlinenom kuželi pred vchodom.

Členovia pomáhali Stanislavovi Šrolovi pri prácach na dvoch lokalitách v Jánskej doline.

V Ružomberku 4. 1. 1988
Dušan Mydlo

Zdroj: archív OS Ružomberok

Oznamy

Vitajte na novej stránke OSS Ružomberok. Stránku sme pre Vás aktualizovali, aby bolo jej prezeranie príjemnejšie aj na mobilných zariadeniach.

Partneri

Radi by sme sa poďakovali partnerom nášho klubu, ktorý ho podporujú a aj vďaka nim môžeme rozvíjať jaskyniarsku činnosť v oblasti Ružomberka.

Prečítajte si viac...

Pripojte sa k nám na Facebooku

Štatistiky

Kontaktujte nás

Ak sa Vám páči to čo robíme a radi by ste sa dozvedeli viac, pridali sa k nám pri poznávaní podzemných svetov, prípadne by Vás zájímalo čosi iné, budeme radi, keď nás kedykoľvek kontaktujete!

Kontaktné informácie

© 2001-2021, OSS Ružomberok, webdesign INTELI.SK