z výročnej schôdze 2.12.2006

V roku 2006 sa odpracovalo 71 akcii, z toho sa vypracovalo 69 technických správ.

Tohto roku sa podarilo oblastnej speleologickej skupine Ružomberok získať celoplošnú výnimku na okres Ružomberok. Naša skupinová činnosť sa mohla sústrediť hlavne na práce: v Liskovskej jaskyne jej okolí, Krížskej doliny, Turíka, Magurky, Hučiakov a okolia, Bešeňovej, Dubovských lúk, Podsuchej, Jaziercov, Kráľovian, Smrekovice, Jánskej doliny, Kamenej doliny, Lip. Starhradu, Lip. Osady a okolia, Zemianskej dolinky, Ružomberka a okolia.

V Liskovskej jaskyni a jej okolí sme tohto roku odpracovali 30 akcií. Činnosť sa sústredila na rekonštrukciu rebríkov, ľanového vybavenia a údržbe vybudovaných trás, ako aj speleo základne, ktorá dostala nový náter a zbavila sa prebytočného materiálu.

V jaskyni sa pracovalo na viacerých miestach: V Tetrise a na Západnom konci sme pracovali hlavne na postupe smerom na západ. Kopalo sa aj v starej sonde v Plážovej sieni tuto sme prehĺbili a vykopalo sa tu o 2m smerom dopredu . Kopalo sa aj v oblasti pieskových chodieb. A to v Severnom závale a v Pieskových chodbách 2. Tu sa pokračovalo v kopaní stúpajúcej chodby, kde sme tohto roku postúpili o 2 metre a narazili sme na zával s prievanom. Dĺlžka vykopanej chodby dosahuje 19 metrov.

Pracovalo sa aj v Západnej sieni, v návštevnej sonde. Tu sme sa zahĺbili o 1,5 m dopredu, ale bez úspechu ďalšieho postupu.

Pracovalo sa aj na foto dokumentácii nápisov a ich zakresľovaní. Uskutočnilo sa niekoľko akcií zameraných na dokumentáciu stavu jaskyne a kontrolu vchodov. Povrchový prieskum sme vykonali v okoli: Turika-Hradište, Lip. Starhradu, Krížskej doliny, Zemianskej doliny, Sidorova, Smrekovice, Salatína-Magura, Jaziercov, Dubovských lúk a Bešeňovej. V oblasti Lip. Osady sme hodnotili perspektívy prepadu potoka a neďalekého závrtu. V oblasti Kamenej dolinky nad Hrboltovou sme zdokumentovali 3 nove jaskyne. Jaskyňu Obyvák 10m, Rebríkova jaskyňa 30m, jaskyňa Jadronov sen 5m.

V oblasti Smrekovice sme pracovali v prepadlisku Smrekovica. Tu sme vykopali a postúpili o 1.5m pričom vidno ďalej. Do závrtu sa trati blízky potok a je tu veľká pravdepodobnosť ďalšieho postupu. V oblasti Bešeňová sme zdokumentovali Bešeňovskú jaskyňu pri trati. Nakoľko poklesla spodná voda, voľne sme tu postúpili do dĺžky 25m. Neskôr voda opäť nestúpala a jaskyňa je dnes opäť pod vodou. V oblasti nad Dubovskými lúkami sme objavili a zdokumentovali 2 jaskyne: jaskyňa Kabínková -15m, jaskyňa pod Kabínkou- 10m.

V oblasti Kráľovian sme sa venovali prieskume a výskumu okolitých jaskýň. Navštívili sme Kráľoviansku jaskyňu a jaskyňu v tuneli. Výjazdové akcie sa sústredili aj na oblasť Liskovského Kameňolomu, kde sa pod vedením D. Mydla pracovalo na 1. sonde a foto-dokumentácii.

V oblasti Magurka sme zamerali vstupne časti odvodňovacej štôlne Russenger a vykonali sme foto-dokumentáciu vstupu štôlne Kylian a vetracej šachty Rudolf. Za účelom foto-dokumentácie sme navštívili 2 stredoveké bane vo Vyšnom Matejkove v oblasti Podsuchá. Niekoľko krát v roku sme navštívili aj oblasť Krížskej doliny Rakytová, Pekelné, Chabenec. Zmapovali sme tu podľa aktuálnej situácie asi 1,5km Banských diel. Tu sme sa hlavne sústredili na dokumentačnú činnosť a foto-dokumentáciu. Členovia skupiny i naďalej pracovali na údržbe vysunutej Speleo základne.

Na úseku Dechtárka pri štôlni Bielopocká sme sa zúčastnili brigády na znášaní lokomotívy Gali Zvolen. Všetko prebiehalo spolupráci s priemyselným múzeom Mladejov. Za tyzdeň sa nám podarilo ručne zniesť lokomotívu o hmotnosti 1.5 t z výšky viac ako 1200 m.n.m.

V Českej republike sme navštívili oblasť Mladejova - Hrebeč. Tu sme sa dostali do hlavnej dopravnej šamotovej štôlne a štôlne 6000-Úpadnice. V blízkom pieskovcovom kameňolome sme navštívili štôlňu UFO. Výjazdové akcie sa sústredili aj na oblasť Dubnej skaly a Jánskej doliny - tu sme navštívili Veľkú a Malú Stanišovskú jaskyňu, kde sme pracovali na vypratávaní závalu. Sústredili sme sa tu aj na povrchový prieskum a navštívili sme tu niekoľko jaskýň : Židovská a Partizánska jaskyňa - prepad Štiavnice. 3 akcie boli venované potápaniu v jaskyni Hlboké.

M. Potaš na jar tohto roku uskutočnil slovenský rekord v potápaní pod ladom v dĺžke 1650m. M. Potaš navštívil aj oblasť jaskynnej vyvieračky Izvor Glavač v Chorvádsku kde sa mu podaril ponor do hĺbky -70 m jaskynného systému.

Navštívili nás jaskyniari z Poľska, Česka a niekoľko slovenských speleológov z rôznych skupín (OS Varin, Speleo Nicolaus, ...).

Celkovo sme v oblasti Ružomberka objavili 90 m jaskynných priestorov, zameraných bolo 40 m.

V Ružomberku 2. 12. 2006
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
predseda OS Ružomberok

Oznamy

Vitajte na novej stránke OSS Ružomberok. Stránku sme pre Vás aktualizovali, aby bolo jej prezeranie príjemnejšie aj na mobilných zariadeniach.

Partneri

Radi by sme sa poďakovali partnerom nášho klubu, ktorý ho podporujú a aj vďaka nim môžeme rozvíjať jaskyniarsku činnosť v oblasti Ružomberka.

Prečítajte si viac...

Pripojte sa k nám na Facebooku

Štatistiky

Kontaktujte nás

Ak sa Vám páči to čo robíme a radi by ste sa dozvedeli viac, pridali sa k nám pri poznávaní podzemných svetov, prípadne by Vás zájímalo čosi iné, budeme radi, keď nás kedykoľvek kontaktujete!

Kontaktné informácie

© 2001-2021, OSS Ružomberok, webdesign INTELI.SK