50. Výročná správa Oblastnej speleologickej skupiny Ružomberok za rok 2014

V roku 2014 sme odpracovali 55 akcií a naša činnosť sa zameriavala na oblasti - Liskovskej jaskyne a okolia, Liskovský kameňolom, Sondu nad Krížovou cestou, Jalovej priepasti na Tlstej hore, Lupčiansku dolinu, Salatínku, Turík, Strečno, Križsku a Ľubelskú dolinu, Čebrať, Kraľovany, Krpeľany, a ďalšie.

V Liskovskej jaskyni sme pracovali na viacerých miestach: pracovalo sa za Západnom konci za bodom 505. - Mackojurečkových chodbach nad jazerom smerom hore. Tu sme postúpili o 2 metre. No komín mieri stále hore sedimentom v plnom profile. Niekoľko krát sa nám tu sediment spôsobil samovoľný prieval a museli sme pracovisko opäť vykopať. Práce sa značne zjednodušili, keď Marek Macko, Pavol Jurečka a Michal Drobný prerazili úžinu, tak aby sa tu dalo v pohode prechádzať a transportovať materiál. Po tomto zásadnom zlepšení sa tu uskutočnilo aj niekoľko úspešných výkopových akcií. Chodba začala mieriť na západ do bieleho miesta. Problém je už iba s transportovaným materiálom, ktorý už nie je pomaly kde dávať, ale je tu veľká perspektíva ďalšieho postupu.

Sondovali a kopali sme v Severnom závale nad Sienkou nad jazerom. Tu sme sa pokúšali rozoberať zával smerom na Camberovu sondu.
V Pieskových chodbách pod haldou sme pracovali aj v Hochmutových chodbách (H60). Tu sme postúpili o 7 metrov pričom je tu prievan a vo výskume budeme určite pokračovať ďalej.

Nad Liskovskou jaskyňou v sonde nad Krížovou cestou sme rozšírili pracovisko a zahĺbili sme sa o 0.5 m. Pri prácach sa odkryla puklina, ktorá ide smerom dole a v zime sa tu intenzívne odparuje teplý vzduch.

Vykonávali sme pravidelnú kontrolu jaskyne a jej uzáverov. Za celý rok sa nezistilo poškodenie ani cudzie vniknutie. Každý rok sa členovia zúčastňujú aj počítania netopierov. V Liskovskej jaskyni bolo zistene pri kompletnej prehliadke jaskyne len bežné množstvo tu zimujúcich netopierov.

V Liskovskom kameňolome sa vykonávala kontrola a prieskum. Kopalo sa v sonde nad Jaskyňou č.2 a v jaskyni pod Ostrou skalou.

Skúmali sme aj jaskyne v Ľupčianskej doline a na Salatíne. Tu sme objavili niektoré jaskyne v Zemianskej doline. V Ľupčianskej doline sa nám podarilo nájsť jaskyňu v Hunkovie, pričom sme zamerali viacero depresií a závrtov. V masíve Sliačanskej Magury sme našli jednu starú banskú štôlňu.

Skúmali sme aj jaskyne v Turíku a zisťovali sme ich ďalšie smerovanie na prípadný hlbší prieskum.

Na Tlstej hore sme pracovali v Jalovej priepasti. Postavili sme nad priepasťou trojnožku na ťahanie materiálu. Takto sme dokázali efektívne vyťahať z priepasti cca 200 vedier a zostúpili sme ďalej. Priepasť treba ďalej rozšíriť a utešene pokračuje a cez úžinu, cez ktorú vidno ďalej.

V oblasti Strečna a Domašinského meandra sme dokumentovali starú štôlňu na meď v dĺžke cca 60 m. Niekoľko akcii sme uskutočnili aj do kameňolomu Kraľovany, kde sme spolupracovali s JK Aragonit. Pracovali sme hlavne v sonde pri Ľudmile.

S Petom Holúbekom a kol. nás navštívil aj krúžok mladých speleológov. Deti sme zoznámili s jedinečnými podmienkami podzemia Liskovskej jaskyne.

V Nízkych Tatrách a ich okolí sme pracovali na dokumentácii banských diel pričom sme tu zameriavali a spracovali aktuálnu foto dokumentaristiku.
Členovia klubu aktívne pracovali na povrchovom zameriavaní jaskýň a krasových javov za pomoci GPS. Zaznamenávaním ponorov a krasu v teréne nám napomáha lepšie pochopiť charakteristiku krasu. Komplexná práca sa priebežne zaznamenávala do digitálnej mapy Freemap.sk.

(Výročná správa bola krátená a upravená pre publikovanie v Spravodaji SSS. Plné znenie je dostupné v archívoch OS Ružomberok).

Spracoval 24.12 2014
Pavol Jurečka (podpredseda)

Oznamy

Vitajte na novej stránke OSS Ružomberok. Stránku sme pre Vás aktualizovali, aby bolo jej prezeranie príjemnejšie aj na mobilných zariadeniach.

Partneri

Radi by sme sa poďakovali partnerom nášho klubu, ktorý ho podporujú a aj vďaka nim môžeme rozvíjať jaskyniarsku činnosť v oblasti Ružomberka.

Prečítajte si viac...

Pripojte sa k nám na Facebooku

Štatistiky

Kontaktujte nás

Ak sa Vám páči to čo robíme a radi by ste sa dozvedeli viac, pridali sa k nám pri poznávaní podzemných svetov, prípadne by Vás zájímalo čosi iné, budeme radi, keď nás kedykoľvek kontaktujete!

Kontaktné informácie

© 2001-2021, OSS Ružomberok, webdesign INTELI.SK