49. Výročná správa Oblastnej Speleologickej skupiny Ružomberok za rok 2013

V roku 2013 sme odpracovali 53 akcii a naša činnosť sa zameriavala hlavne na Liskovskú jaskyňu, Liskovský kameňolom, oblasť okolo Liptovskej Lužnej, jaskyne v Magure, Liptovské Revúce, Camberovu sondu, Sondu nad Krížovou cestou, oblasť Tlstej hory, Krížsku dolina, Lubelskú dolinu a ďalšie.

V Liskovskej jaskyni sme pracovali v chodbách na Západnom konci bodom 505. Tu sa nám podarilo preniknúť ďalej puklinovou chodbou, ďalej západným smerom. Neskôr sa členom M. Mackovi a P. Jurečkovi podarilo rozšíriť úžinu s prievanom. Chodby ďalej pokračujú zasedimentovaním smerom hore a dole. Prievan ide od západu z bieleho miesta a treba tu v prácach pokračovať.
Výkopové a prieskumné práce sa konali aj nad jazierkom, ale chodba skončila v úžinách a v druhom smere zasedimentovaním smerom hore. Celý rok sa pracovalo tiež na údržbe a kontrole uzáverov. Vlámanie do jaskyne ani poškodenie uzáveru nebolo zaznamenané. Celková dĺžka jaskyne narástla na 4505 m.

V Camberovej sonde M. Macko a P. Sliačan vykonali prieskumné a výkopové prace a hľadali za pomoci prievanových trubičiek pokračovanie.
V oblasti Liskovskej jaskyne sme sa Sonde nad krížovou cestou zahĺbili o 1,5 m. Puklina sa striedavo zväčšuje a zmenšuje. V prácach sa bude pokračovať nakoľko sa tu silno v zimonom období vyparuje vzduch a je tu veľký predpoklad pokračovania smerom na systém Liskovskej jaskyne.

V Liskovskom kameňolome sa vykonal povrchový prieskum P. Sliačan. Našiel tu nové zasutené chodby a otvory. Naďalej sa kontrolovali jaskyne č.1 a č.2.

Nad Liptovskou Lúžnou v oblasti Magura sme vykonali prieskum v jaskyni z Jazerom . Tu M. Jurečka a P. Sliačan za pomoci vedier toto jazero vyčerpali. Chodba klesá a po 2 m konči v úžinách. Jaskyňu máme v pláne zamerať a zdokumentovať.
Na Tlstej hore sme skúmali Jalovú priepasť a jej ďalšie pokračovanie za úžinou.

Počas roka prebiehala aj oprava komínov a verandy na speleo-základni.

Skupina sa aktívne zaoberá aj montanistickým prieskumom a dokumentáciou starých banských diel na Liptove.

Spracoval:
Podpredseda OSS RBK
Pavol Jurečka
30.11 2013

Oznamy

Vitajte na novej stránke OSS Ružomberok. Stránku sme pre Vás aktualizovali, aby bolo jej prezeranie príjemnejšie aj na mobilných zariadeniach.

Partneri

Radi by sme sa poďakovali partnerom nášho klubu, ktorý ho podporujú a aj vďaka nim môžeme rozvíjať jaskyniarsku činnosť v oblasti Ružomberka.

Prečítajte si viac...

Pripojte sa k nám na Facebooku

Štatistiky

Kontaktujte nás

Ak sa Vám páči to čo robíme a radi by ste sa dozvedeli viac, pridali sa k nám pri poznávaní podzemných svetov, prípadne by Vás zájímalo čosi iné, budeme radi, keď nás kedykoľvek kontaktujete!

Kontaktné informácie

© 2001-2021, OSS Ružomberok, webdesign INTELI.SK