48. Výročná správa Oblastnej speleologickej skupiny Ružomberok za rok 2012.

V roku 2012 bolo odpracovaných 61 akcii, z toho sa vypracovalo 60 technických správ. Činnosť skupiny sa sústredila hlavne na tieto lokality: Liskovská jaskyňa, Krížska dolina, Lubelská dolina, Vedro, Kalameny Havrania, Vyšná Boca, Liptovské Revúce, Krámec, Liptovská Lužná, Ludrovská dolina a Lúčky.

V Liskovskej jaskyni sa odpracovalo 22 akcii. Akcie sa sústreďovali hlavne na kopanie, prieskum, kontrolu a údržbu uzáverov a dokumentáciu. V spolupráci s žilinskými skautmi sme zbierali odpad po okolí a z vchodov Liskovskej jaskyne. Vo východnom vchode sa opravil zamykací mechanizmus a z horného vchodu sa vyniesol nahromadený odpad. V jaskyni sa pracovalo sa na viacerých miestach. Hlavné pracovisko bolo na Severnom závale, kde sa sústredila všetka aktivita. Práce pokračovali na dne klesajúcej chodby pod kladkou, pričom sme sa zahĺbili o 5 metrov nižšie. Tu sme objavili pokračovanie zasuteným komínom asi 40 metrov, ktorý sme priebežne rozširovali a sledovali sme prievan. Tu sme objavili Mydlové jazero, v ktorom vykonal Miro Potaš speleo potápačský prieskum a celé jazero zdokumentoval na video. Náročná akcia, kde pracoval hlavný tím M. Potas, P. Jurečka, P.Sliacan a podporný tím M. Macko a M. Jurečka. V sienke nad jazerom sme kopali po prievane smer Camberova, kde sa nám podarilo posunúť asi 15m, no prievan sa stráca v ďalších závaloch. V zime sme v Severnom závale pustili dymovnicu, ktorá dymila 13 minút, ale v Camberovej sonde dym nevyšiel ani po jednej hodine. Tiež sa ukázalo, že Severný zával nenasáva len hlavným smerom, ale aj do malej severnej štrbiny ktorú sme rozširovali a pripravovali ju tak na ďalšie práce, ktoré sa tu zatiaľ nevykonali. Ďalšie výkopové a prieskumné práce sa konali v oblasti nad Camberovou sondou a blízkom odparisku, avšak bez výraznejšieho výsledku. V Liskovskej jaskyni sme sa tiež zúčastnili na cvičení Horskej služby.

Nad Lipt. Lužnou sme povrchovým prieskumom hľadali jaskyňu nad chodníkom na Salatín, kde sme našli 15 m puklinovú jaskyňu a tiež zaujímavú jaskyňu s jazerom na konci, kde je potrebné pokračovať v prieskume. Pri prieskume kameňolomu v Ludorovej P. Sliacan našiel asi 10 m jaskyňu. Nad obcou Kalameny sme realizovali povrchový prieskum objavili a preskúmali Priepasť striebornej rosy v Havraňom. V Liptovskej Štiavnici M. Kudla vykonal niekoľko povrchoviek, pričom sa mu podarilo aj objaviť menšiu jaskyňu. Ďalší prieskum tu aj v spolupráci s poľovníkmi realizovali M. Jurečka, P. Sliačan a M. Macko. Našli menšiu jaskyňu o dĺžke asi 5 m. V Liptovských Revúcach urobil P. Sliačan niekoľko prieskumných akcii, pri čom navštívil aj niekoľko známych jaskýň a ďalšie objavil. Navštívili sme tiež Pustú jaskyňu v Demänovskej doline kde, sme sa zúčastnili kopacích prác smerom na jaskyňu Stefanová. Počas roka nás navštívili jaskyniari z Čiech. Zúčastnili sme sa tiež centrálnych akcií SSS ako je Speleomíting. Celkovo sme objavili 110 m jaskynných priestorov a zamerali sme 210 m. Zdokumentovali sme 4 km banských diel na Liptove a na území SR.

Na záver chceme poďakovať sponzorom aj mestu Ružomberok za finančnú podporu pre Ružomberské jaksyniarstvo.

Spracoval a napísal 20. 11. 2012
Podpredseda: Pavol Jurečka

Oznamy

Vitajte na novej stránke OSS Ružomberok. Stránku sme pre Vás aktualizovali, aby bolo jej prezeranie príjemnejšie aj na mobilných zariadeniach.

Partneri

Radi by sme sa poďakovali partnerom nášho klubu, ktorý ho podporujú a aj vďaka nim môžeme rozvíjať jaskyniarsku činnosť v oblasti Ružomberka.

Prečítajte si viac...

Pripojte sa k nám na Facebooku

Štatistiky

Kontaktujte nás

Ak sa Vám páči to čo robíme a radi by ste sa dozvedeli viac, pridali sa k nám pri poznávaní podzemných svetov, prípadne by Vás zájímalo čosi iné, budeme radi, keď nás kedykoľvek kontaktujete!

Kontaktné informácie

© 2001-2021, OSS Ružomberok, webdesign INTELI.SK