Oblastná skupina Ružomberok zaznamenala takúto činnosť:

  1. Prieskum lokalít v oblasti Ružomberka
  2. Práca v Liskovskej jaskyni
  3. Nácvik jednolanovej techniky
  4. Jaskyniarsky týždeň v Prosieckej doline
  5. Zhrnutie

Hlavne by sme chceli vyzdvihnúť prechod Pavla Mahuta z klubu Chočské vrchy do našej OS. Dôvod prestúpenia bolo posilnenie v oblasti zameriavania a jeho nezhody s členmi speleoklubu Chočské vrchy.

Preskúmali sme lokality v blízkosti Ružomberka, t.j. , lokalita Ludrovská dolina, kde sme navštívili asi 5 jaskýň. Ďalšia lokalita bola Podsuchá, kde sme spravili povrchový prieskum. Objavili sme 7 metrov dlhú puklinu ktorá bohužiaľ končí veľmi malou škárou bez prievanu. V oblasti lokality Jazierce je záhada v tom, že je to oblasť travertínov. To znamená, že je ťažké hľadať vstupy do podzemia. Ale je to aj oblasť vápencov, ktorá je vhodná na hľadanie, alebo lezenie pomocou jednolanovej techniky.

Veľmi známou lokalitou je Liskovská jaskyňa. V nej sú známe lezecké aktivity a výkopové akcie. Tieto akcie sú sústredené na miesta pod Veľkou sieňou a v Archeologickej sieni. Nácviky jednolanovej techniky nacvičujeme najmä v Liskovskej jaskyni a na skokanskom mostíku. Tu majú možnosť jaskyniari preskúšať sa v jednotlivých skúškach či už lezení lanom, alebo v istení.

Ďalším bodom je náš jaskyniarsky týždeň v Prosieckej doline. Každý rok tam chodí naša skupina spolu s krúžkom Mladý speleológ, ktorý bohužiaľ v tomto roku zanikol. Chodíme tam na rôzne prechody, hlavne cez Prosiecku a Kvačiansku dolinu. Samozrejme aj tu máme lezecké akcie, ktoré niesu určené len pre nás, ale aj pre detský domov v Ružomberku.

Petrák Branislav
predseda OS Ružomberok

Zdroj: archív OS Ružomberok

Oznamy

Vitajte na novej stránke OSS Ružomberok. Stránku sme pre Vás aktualizovali, aby bolo jej prezeranie príjemnejšie aj na mobilných zariadeniach.

Partneri

Radi by sme sa poďakovali partnerom nášho klubu, ktorý ho podporujú a aj vďaka nim môžeme rozvíjať jaskyniarsku činnosť v oblasti Ružomberka.

Prečítajte si viac...

Pripojte sa k nám na Facebooku

Štatistiky

Kontaktujte nás

Ak sa Vám páči to čo robíme a radi by ste sa dozvedeli viac, pridali sa k nám pri poznávaní podzemných svetov, prípadne by Vás zájímalo čosi iné, budeme radi, keď nás kedykoľvek kontaktujete!

Kontaktné informácie

© 2001-2021, OSS Ružomberok, webdesign INTELI.SK