História

júl
2010

Prierez históriou OS Ružomberok

Na jeseň roku 1964, vznikla v Ružomberku jaskyniarska skupina, ktorá po začlenení do SSS pracuje podnes. Jaskyniarstvo v Ružomberku má starú a bohatú históriu. Známe výskumy a archeologické vykopávky sa vykonávali v neďalekej Liskovskej jaskyni už v minulom storočí. Ružomberský starosta Karol Krczméry a po ňom Adalbert von Majláth, vicišpán liptovského komitétu, svojimi nálezmi ľudských kostier v jaskyni rozvíril hladinu vtedajšieho vedeckého bádania v Uhorsku.

Čítať ďalej...

júl
2010

Predsedovia, výbor a exčlenovia OS Ružomberok

Skupina pôsobí na uzemí Ružomberskéhe rajónu už takmer 50 rokov. Za ten čas členovia tejto skupiny stihli zdokumentovať desiatky jaskýň a priepastí. Nezanedbatelná je aj expedičná činosť do krasových oblastí v zahraničí.

Čítať ďalej...

júl
2010

Ako som objavil Liskovskú jaskyňu

Zdenko Hochmuth

Výnimočne surfujúc po inrenete, kedže som sa od Braňa dozvedel, že sú tam zaujímavé veci, uvedomil som si, že pred takmer 50 rokmi som zakladal jaskyniarsku skupinu v Ružomberku. Dnes je server speleork najlepší na Slovensku a zvláda dokonca aj rôzne kauzy. Pri tej príležitosti sa ma zmocnila hrdosť a napadlo ma napísať niečo z rannej histórie skupiny, čo by mohlo mať prípadne aj výchovný účinok na dnešnú mládež i starších, ktorí sa neštítia osočovania v tomto modernom médiu. Formou príbehu, ktorý sa skutočne stal by som chcel niečo naznačiť.

Čítať ďalej...

júl
2010

Slovenské národne povstanie a Liskovská jaskyňa

Dnešná generácia si už Slovenské národne povstanie nepamätá. Ťažko uveriť, že niektorý nemeckí dôchodcovia, ktorí dnes na Slovensko chodia s obľubou dovolenkovať sa tu za mladi preháňali na tankoch a ťažkými guľometmi ničili všetko čo im prišlo do cesty.

Čítať ďalej...

júl
2010

Opis objavu Zrútených chodieb v roku 1938 - Emil Camber (Začiatky jaskyniarstva v Ružomberku aneb veľká záhada Liskovskej jaskyne)

Horný otvor Liskovskej jaskyne bol objavený už v roku 1938 tak, že Emil Camber bol rezať prútie na metly a po odtrhnutí kríku aj s koreňom sa odkryla malá štrbina z ktorej očividne fúkal silnejší prievan. Podľa tohto usúdil, že otvor vedie do neznámych priestorov Liskovskej jaskyne.

Čítať ďalej...

júl
2010

História prieskumu Liskovskej jaskyne v obrazoch

Fotografie prezentujúce históriu Liskovskej jaskyne od jej prvých objaviteľov až po jej súčasných prieskumníkov.

Čítať ďalej...

júl
2010

Katastofálna záplava na Liptove v roku 1813

Iste sme všetci so zatajeným dychom pozorovali záplavy na Horehroní a v Čechách či na Morave v roku 1997. Na Liptove pršalo takmer celé leto, no rieka Váh tiekla len s minimálnym prietokom.

Čítať ďalej...

júl
2010

Historicky prvý upload speleork.sk

Myšlienka projektu Ružomberského jaskyniarskeho servera sa zrodila už niekedy v roku 1999. Stránku vtedy navrhol Vlado Šulík. Celé sa to malo realizovať pod hlavičkou jedného speleoklubu. Bohužiaľ našiel sa "lepší projekt", ktorý však nikdy nebol spustený. Od pôvodného variantu sa načas upustilo.

Čítať ďalej...

Oznamy

Vitajte na novej stránke OSS Ružomberok. Stránku sme pre Vás aktualizovali, aby bolo jej prezeranie príjemnejšie aj na mobilných zariadeniach.

Partneri

Radi by sme sa poďakovali partnerom nášho klubu, ktorý ho podporujú a aj vďaka nim môžeme rozvíjať jaskyniarsku činnosť v oblasti Ružomberka.

Prečítajte si viac...

Pripojte sa k nám na Facebooku

Štatistiky

Kontaktujte nás

Ak sa Vám páči to čo robíme a radi by ste sa dozvedeli viac, pridali sa k nám pri poznávaní podzemných svetov, prípadne by Vás zájímalo čosi iné, budeme radi, keď nás kedykoľvek kontaktujete!

Kontaktné informácie

© 2001-2021, OSS Ružomberok, webdesign INTELI.SK