Vďaka dokumentačnej aktivite bývalých členov OS Ružomberok je v oblasti severného hrebeňa Salatína, tiež známych niekoľko jaskýň. Jedná sa hlavne o nižšie položené jaskyne v susednej Komorníckej doline, no na jaskyne z druhej strany hrebeňa na Ludrovskej strane doliny sa akosi pozabudlo. Lokalita sa nachádza nad obcou Ludrová, ktorá je vzdialená len 3 km od mesta Ružomberok. Na tieto jaskyne nás upozornil náš dobrý priateľ Ing. Vladimír Macko, ktorý pochádza zo spomínanej obce a ako malý chlapec sa potuloval po okolí a hľadal rôzne prírodné zaujímavosti, medzi ktoré patrili aj jaskyne. Postarší ľudia mu nadôvažok spomínali ešte existenciu väčšej jaskyne v masíve Kohúta (1014 m n.m) a tak sa zo zvedavosti vybral navštíviť uvedenú lokalitu s jaskyniarmi P. Sliačanom a P. Jurečkom. Práve pri dôkladnej povrchovke narazili na skalný rad s viacerými jaskyňami. V jesenných mesiacoch roku 2000 som sa teda rozhodol, že danú lokalitu zdokumentujem spolu s Petrom Sliačanom.

Na lokalitu vystupujeme z obce Ludrová po zelenej značke smerom na hrebeň. Po tomto hrebeni ide značka až na Slatín. My však po vstupe do lesa prichádzame po chvíli na lesné rúbanisko (odbočujeme zo značky) od ktorého stúpame cca. 45 min. strmo do brehu. Narážame na skalné dolomitovo-vápencové bralo a po chvíli prichádzame k mohutnému skalnému previsu (K1). Jeho dno tvoria hlinené sedimenty a skalná drť. Na dne je aj ohnisko takže toto miesto určite slúžilo ako dobrý a známy úkryt pred nečasom. Len niekoľko metrov pod ním sa nachádza malá jaskynná dutina, ktorá však po piatich metroch končí (K2). Iba po pravej strane presvitá svetlo z kanálikov ústiacich na povrch. Pri postupnom preliezaní skalného radu smerom na juh sme narazili na niekoľko menších previsov. Tieto reprezentuje jaskyňa K3 so skalným oknom vysoko v skalnom brale ako aj baloch K4, ktorý sme z bezpečnostného hľadiska radšej nezamerali. Našim hlavným cieľom bola však Jaskyňa v Kohúte. Jej desať metrov mohutný portál zaujme zďaleka. Po zdolaní dvoch skalných stupňov portálu jaskyne nastúpime skoro až ku stropu. Tu sa chodba rozdeľuje a mieri k hornému vchodu ústiacemu na povrch. Druhá vetva pokračuje s hlineným dnom. Nad m.b. 5 je šesť metrov vysoký komín tiež pravdepodobne ústiaci na povrch. Popod komín pokračuje plazivka, ktorou sa dostaneme do menšej siene so sintrovými nátekmi. Celkovo jaskyňa dosahuje dĺžku 38,51 m. Po výstupe horným vchodom sa dá dostať k spomínanej jaskyne K4 s brlochom, ktorá nakoniec neprielezne končí. Po tajomnej veľkej (vraj zasypanej) jaskyni sme však neúspešne pátrali.

Uskutočnilo sa viacero prieskumných akcii. Možno aj preto nás upozornili aj na tajomnú studňu vo farskej záhrade v Ludrovej. Samozrejme, aj v tejto bola podľa rozprávania "tajná chodba". Na podobné reči sme si už akosi zvykli. Nad obcou je jaskyňa na Čereni, ktorá údajne vedie azda do všetkých hradov a zámkov na okolí. Podľa písomných dokladov tu už pred desiatkami rokov kutral S. Šrol, pričom pomáhal nájsť archeológom akúsi legendu. V tejto jaskyni sme našli iba jeho staré náradie. S rekonštruovaným náradím sme sa dali teda neveriacky po jeho stopách a odhodlali sme sa nájsť akúsi "lunárnu" šachtu vo farskej záhrade. Našťastie sme narazili na pochopenie vlastníčky pozemku a tak sme danú studňu vyhľadali. Nachádza sa v samotnej obci Ludrová, len niekoľko metrov od železnej brány vedľa krytého schodiska, ktoré vedie ku kostolu. Po dorazení na miesto (samozrejme s rebríkom a lanom) sme zistili, že ide vlastne o akýsi starý záchytný bod pre napájanie vodovodu - dnes pravdepodobne nefunkčný. Stará pani si už presne nepamätala, kedy bol postavený, no bolo to určite niekedy v tridsiatych rokoch. Po otvorení poklopu zostupujeme pohodlne po železných krmblách nadol. A skutočne, skoro na dne nechali stavitelia malý prielez, ktorým sa dostávame do jaskyne s aktívnym tokom. Dnes by tento prielez určite zabetónovali a nik by sa tam viac nedostal, ako to poznáme u viacerých vyvieračiek v dolnom Liptove. Ďalej postupujeme popri betónovej rúre a po chvíli prichádzame k nádrži do ktorej sa vlieva voda do záchytnej rúry. Tu narážame na Šrolovský bod, podobný aký poznáme z Liskovskej jaskyne. Vzhľadom na jeho miestne aktivity sa ničomu nečudujeme a chceme pokračovať vpred. Ďalej však pokračuje polosifón a staré dosky nasvedčujú o tom, že asi nebudeme prví, kto sa pokúšal prekonať túto prekážku. Zameriavame teda vstupné časti a neúspešne sa pokúšame preplávať polosifón. Voda je akosi až nepríjemne studená. Na budúcej akcii Peter Sliačan kdesi narýchlo zapožičal neoprénový oblek, ktorý sa nám podarilo navliecť na Paľa Jurečku. Zrazu sa studená voda, valiaca sa z polosifónu zmenila na príjemný bazén a Paľo sa veselo prečľapkal na koniec. Ja s Peterom Sliačanom som len trpel, aby niekomu nevytekala mútna blatistá voda priamo v domácom kohútiku. Samotný kostol leží na akejsi vápencovej kryhe a tak vyzeralo pokračovanie dosť sľubne. Paľo postupne prekonal piesočnú preliačinu, no v úzkej plazivke, ktorú prakticky upchal, začala akosi nebezpečne stúpať voda. Nastalo rýchle cúvanie. Spolu s ním sa privalila aj mohutná masa vody. Jaskyňa síce ďalej pokračuje, avšak to by sa muselo v polosifóne začať kopať a trocha pokračovanie rozšíriť.

Zas ďalšie kopanie a zas ďalšia perspektíva v Ludrovskej doline. Momentálne máme však rozrobený obrovský meračský projekt Liskovskej jaskyne, na ktorý sa tentokrát zameriava naša hlavná pozornosť. Dúfam však, že niekedy sa na túto lokalitu opäť vrátime pretože táto dolina ukrytá v západnej časti Nízkych Tatier potrebuje systematickejšiu a nie len ojedinelú aktivitu, ako tomu bolo doteraz. Snáď potom odkryje svoje podzemné tajomstvo, ktoré budeme môcť všetci spolu obdivovať.

Použítá literatúra:

  1. DROPPA, A., 1966a: Výskum krasových foriem Ludrovskej doliny v Nízkych Tatrách. Československý kras, 17, Praha, 82-95.
  2. HOCHMUTH, Z., 1993a: Krasové javy masívu Salatína v Nízkych Tatrách. Spravodaj SSS, 24, 3, Liptovský Mikuláš, 7-12.
  3. KRATOCHVÍL, Z., 1961: Krasové javy v Ludrovskej doline. Slovenský kras, 3, Martin, 115-119.

Fotografie:

Ing. Juraj Szunyog

Oznamy

Vitajte na novej stránke OSS Ružomberok. Stránku sme pre Vás aktualizovali, aby bolo jej prezeranie príjemnejšie aj na mobilných zariadeniach.

Partneri

Radi by sme sa poďakovali partnerom nášho klubu, ktorý ho podporujú a aj vďaka nim môžeme rozvíjať jaskyniarsku činnosť v oblasti Ružomberka.

Prečítajte si viac...

Pripojte sa k nám na Facebooku

Štatistiky

Kontaktujte nás

Ak sa Vám páči to čo robíme a radi by ste sa dozvedeli viac, pridali sa k nám pri poznávaní podzemných svetov, prípadne by Vás zájímalo čosi iné, budeme radi, keď nás kedykoľvek kontaktujete!

Kontaktné informácie

© 2001-2021, OSS Ružomberok, webdesign INTELI.SK