Naše jaskyne

Pred dverami sprístupnenej jaskyne stojí húf ľudí. Niektorí dojedajú posledné kúsky chrumkavých sušienok, mamy nervózne zháňajú zatúlané deti, iní sa tlačia k sprievodcom, aby čo najviac počuli a videli. Betónovým chodníkom sa pohne dav za dievčinou v červenej vetrovke so silnou baterkou. „ ...kvaple, ktoré visia zo stropu sa volajú stalaktity, tie čo rastú zo zeme, voláme stalagmity, a keď sa zrastú v jeden stĺp, nazývame tento útvar stalagnát...

Skúste na chvíľu privrieť oči, pošteklite na chvíľu svoju fantáziu. Možno sa betónový chodník stratí, silné elektrické osvetlenie stlmí svoj jas a vám sa podarí uvidieť tie nádherné skvosty podzemia očami prvých objaviteľov. Pred mnohými rokmi prechádzali so zatajeným dychom pomedzi kamenný les sintrových stĺpov, komínom, ktorý sa stráca v tme, kdesi v nedohľadnej výške zostúpili ťažkým ľanovým rebríkom a unavení pili z krištáľovočistého jazierka, do ktorého si o chvíľu vhodíte mincu pre šťastie...

Elena Hipmanová – Podzemné everesty

júl
2010

Liskovská jaskyňa

Celková výmera ochranného pásma, zemského povrchu nad jaskynov bola stanovená na 18,07 ha na pozemkoch vo vlastníctve urbariátu obce Lisková. Zákonom Národnej Rady SR č.287/ 1994 zbierky zákonov o ochrane prírody a krajiny, došlo prekaterigorizovaniu chráneného prírodného výtvoru na prírodnú pamiatku. Vyhláškou Ministerstva Životného prostredia SR č. 393/ 96 zbierky zákonov ktorou sa zverejnil zoznam prírodných pamiatok a jaskyňa bola vyhlásená za Národnú prírodnú pamiatku. Ochranné pásmo ostalo nezmenené.

Čítať ďalej...

júl
2010

Jaskyňa v Ludrovskom kohúte

Nízke Tatry - západ

V najväčšej Ludrovskej jaskyni sme na nádejnom mieste vyhĺbili šesť metrov dlhú sondu. Je tu možnosť rozsiahlejšieho objavu a tak budeme v práci rozhodne pokračovať. V masíve Salatína je však oveľa viac takýchto lokalít. O odparených kužeľoch so stúpajúcou parou hovoria viacerí skialpinisti. Vystupujúce dolomity však odradili aj členov SK Červené vrchy, ktorí tu v hlbokej sonde tiež pokúšali šťastie.

Čítať ďalej...

júl
2010

Jaskyňa chladných očí

Západné svahy Predného Choča v pohorí Chočské vrchy boli v rokoch 1968-1991 vojenským výcvikovým priestorom sovietskych vojsk. Volová dolina, ktorej začiatok sa nachádza medzi obcami Likavka a Valaská Dubová severne od Ružomberka, tak bola úplne uzavretá a zo speleologického hľadiska išlo o nedostupný terén.

Čítať ďalej...

júl
2010

Jaskyňa veľkých puklín

Mohutný vrchol Čebraťa vypínajúci sa priamo nad centrom mesta Ružomberok skrýva vo svojom vnútre niekoľko jaskýň. Z nich je najznámejšia jaskyňa v Čebrati, ktorá je situovaná vo východnej strane masívu. Známe sú tu výskumy starších členov OS Ružomberok a doposiaľ nepublikované výskumy SCHV. Od vtedy sa tu vyskytovali ojedinelé povrchové akcie, bez výraznejšieho výsledku. Nekrasové podložie okolia nepôsobilo dosť lákavo a tak sa od prieskumu upustilo. Peter Jadroň sa vybral na juhozápadné svahy Čebraťa, kde pri prechádzke lesom narazili na dieru podobnú nore. Tú sa snažili prekopať a dostať sa dnu. To sa im podarilo, no pokračovanie bolo slepé. Aké bolo však ich prekvapenie, keď narazili o pár metrov južnejšie na závrt.

Čítať ďalej...

sep
2016

Mapa jaskýň, závrtov a štôlní

Naša skupina s technologickou pomocou open-sourcových komunitných mapových systémov vytvorila databázu a mapu jaskýň v oblasti Liptova:

júl
2010

Veľká Fatra

Zoznam jaskýň vo Veľkej Fatre (11)

Kýšky I, II, III, IV, V, Malá Labantova jaskyňa, Previs pri Liptovskej Revúcej, Priepasťová jaskyňa I, II, Šikmá jaskyňa I, Vojenská jaskyňa I.

Čítať ďalej...

júl
2010

Revúcke podolie

Zoznam jaskýň v Revúckom podolí (7)

Jaskyňa pod Bukovinkou, Jaskyňa v lome, Jaskyňa vo Vlčej skale I, II, III, Netopieria jaskyňa, Závrt.

Čítať ďalej...

júl
2010

Šiprúň

Zoznam jaskýň na Šiprúni (2)

Jalová priepasť, Netopieria jaskyňa.

Čítať ďalej...

júl
2010

Šípska Fatra

Zoznam jaskýň vo Šípskej Fatre (40)

Brloh, Bukovec, Húšťa, Jaskyňa na Šípe, Jaskyňa nad Fedorovom, Jaskyňa v Čebrati, Jaskyňa v Čertovej skale, Jaskyňa v Havránkach I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, Jaskyňa v Korbeľke III, Jaskyňa v Stenách, Jaskyňa v Žlabinách I, II, V, VI, Jaskyňa vo Veľkej skale, Kaderského priepasť, Ľadová jaskyňa v Šípe, Meškovo IV, VI, VII, Previs v Čertovej skale, Priepastná jaskyňa v Žlabinách III, Priepasť na Meškove, Priepasť v Žlabinách IV, Puklinová pripasť na Meškove, Rákytie, Rúrovitá jaskyňa, Salamandria priepasť, Stankovianska jaskyňa, Závalová jaskyňa, Zbojnícka diera, Zvonica, Jaskyňa veľkých puklín.

Čítať ďalej...

júl
2010

Zvolen

Zoznam jaskýň na Zvolene (3)

Hričkov, Jaskyňa nad Liptovskou Revúcou, Jaskyňa pod Prašivou.

Čítať ďalej...

júl
2010

Salatíny

Zoznam jaskýň na Saltínoch (41)

Brdo I, II, Dvojitá jaskyňa, Gotická jaskyňa, jaskyňa mieru, Jaskyňa na Salatíne I, II, Jaskyňa nad Patočinami I, II, III, Jaskyňa v Balnom, Jazierková jaskyňa, Lomená jaskyňa, Lovecká jaskyňa, Ludrovská jaskyňa, Medvedia jaskyňa, Podšatne I, II, III, IV, V, VI, Priepasťová jaskyňa, Prievanová jaskyňa, Salatínska sonda, Snežná jama, Suchá jaskyňa, Tesná jaskyňa, Tesná priepasť, Trosky, Tunelová jaskyňa, Vodopádová jaskyňa, Zbojnícka jaskyňa pri Salatíne, Zrútená jaskyňa, Jaskyňa K1 - Kaplnka, Jaskyňa K3, K4, K5, K6, Ludrovský polosifón.

Čítať ďalej...

júl
2010

Chočské podhorie

Zoznam jaskýň v Chočskom podhorí (11)

Čiapka, Jaskyňa nad Likavkou, Jaskyňa nad Martinčekom, Jaskyňa nad vodnou, Jaskyňa v kameňolome, Jaskyňa v Mníchu, Lisková I, III, IV, Liskovská jaskyňa - Lisková II, Travertínová jaskyňa.

Čítať ďalej...

júl
2010

Choč

Zoznam jaskýň na Choči (23)

Ementálová jaskyňa, Hradištná priepasť I, II, Jaskyňa chladných očí, Jaskyňa na Hrádku I, II, III, IV, V, jaskyňa na Smrekove, Jaskyňa pod bukom, Jaskyňa pod Likvaským hradom, Jaskyňa pri Turíku I, II, Jazvečia priepasť, Karfiolová jaskyňa, Koreňová priepasť, Pivnica, Plochá jaskyňa, Premiérová jaskyňa, Previsková jaskyňa, Štefanková jaskyňa, TUnelová jaksyňa na Smrekove.

Čítať ďalej...

júl
2010

Prosečné

Zoznam jaskýň v lokalite Prosečné (21)

Blatnačka, Jaskyňa vo vyvieračke, Jaskyňa nad vodojemom, jaskyňa pred Vrátami I, II, III, IV, Ponor na Svorade, Previs v Prevnáči, Priepasť v Pravnáči, Prosiecka jaskyňa, Pri vodopáde I, II, III, IV, V, VI, Sintrová jaskyňa, Vápencová jaskyňa v Lômoch, Vráta II, Vráta IV.

Čítať ďalej...

júl
2010

Sielnické vrchy

Zoznam jaskýň v lokalite Sielnické vrchy (5)

Jaskyňa na Starhrade I, II, III, IV, V.

Čítať ďalej...

júl
2010

Literatúra o našich jaskyniach

Zoznam literatúry o jaskyniach v oblasti Ružomberka.

Čítať ďalej...

Oznamy

Vitajte na novej stránke OSS Ružomberok. Stránku sme pre Vás aktualizovali, aby bolo jej prezeranie príjemnejšie aj na mobilných zariadeniach.

Partneri

Radi by sme sa poďakovali partnerom nášho klubu, ktorý ho podporujú a aj vďaka nim môžeme rozvíjať jaskyniarsku činnosť v oblasti Ružomberka.

Prečítajte si viac...

Pripojte sa k nám na Facebooku

Štatistiky

Kontaktujte nás

Ak sa Vám páči to čo robíme a radi by ste sa dozvedeli viac, pridali sa k nám pri poznávaní podzemných svetov, prípadne by Vás zájímalo čosi iné, budeme radi, keď nás kedykoľvek kontaktujete!

Kontaktné informácie

© 2001-2021, OSS Ružomberok, webdesign INTELI.SK